Nākotnes enerģija
Posted: 20 Dec 2022, 18:07
Viens no enerģijas veidiem varētu būt kodolsintēze.
https://lv.wikipedia.org/wiki/Kodolsint%C4%93zeKontrolējama kodolsintēze ir potenciāli izmantojama elektroenerģijas iegūšanai, jo tā neradītu tik daudz bīstamu kodolatkritumu kā pašlaik darbojošās atomelektrostacijas.
2022. gada 5. decembrī Lorensa Livermoras laboratorijā Kalifornijā kodolsintēzes reaktorā tika panākta pozitīva enerģijas bilance,[1] kodolsintēzes izraisīšanai patērējot 2,05 megadžoulus (MJ), bet rezultātā iegūstot 3,15 MJ.[2] Šajā eksperimentā kodolsintēzes impulsveida ierosināšanai tika izmantoti jaudīgi lāzeri. Eksperimentos, kuros augsttemperatūras plazmu notur ar magnētiskā lauka palīdzību (šādus reaktorus sauc par tokamakiem vai stellaratoriem), tas līdz šim (2022) nav izdevies pietiekami ilgi, lai process būtu enerģētiski izdevīgs.
Sasniegums: kodolsintēzes eksperimentā iegūts vairāk enerģijas, nekā patērēts tās ražošanai
Ziņu aģentūra LETA 13.dec
ASV zinātnieki paziņojuši par izrāvienu, kas gūts vadāmās kodolsintēzes tehnoloģiju jomā.
Zinātnieki jau desmitgadēm ilgi centušies attīstīt vadāmās kodolsintēzes tehnoloģijas, lolojot cerības, ka tās nākotnē pavērs neierobežotas iespējas tā dēvētās tīrās enerģijas ieguvei.
Otrdien zinātnieki paziņojuši, ka pārvarēts lielākais šķērslis, kodolsintēzes eksperimentā iegūstot vairāk enerģijas, nekā patērējot tā veikšanai.
Tomēr eksperti brīdina, ka vēl būs nepieciešams zināms laiks, lai sāktu ražot enerģiju patēriņam.
Eksperiments veikts ASV Nacionālajā Lorenca Livermolas laboratorijā Kalifornijā.
Kodolsintēzes laikā no vieglākiem atoma kodoliem tiek sintezēti smagāki kodoli, kas ir pretējs šobrīd atomelektrostacijās izmantotajam kodolu dalīšanas procesam, kad smagāki atomu kodoli tiek sašķelti vieglākos.
Atšķirībā no pašreizējā kodolenerģijas ražošanas procesa, kas rada daudz bīstamu kodolatkritumu, kodolsintēze atbrīvo daudz lielāku enerģiju un rada nelielu daudzumu īslaicīgi radioaktīvu atkritumu.
Šajā procesā netiek ražoti tā dēvēto siltumnīcefekta gāzu izmeši, un tāpēc tas neveicinās klimata izmaiņas.
Tomēr viens no šķēršļiem ir apstāklis, ka atomu kodolu "sapresēšana" prasa ļoti augstu temperatūru un spiedienu. Līdz šim nevienā no eksperimentiem nebija izdevies iegūt vairāk enerģijas nekā patērēts.