Page 1 of 1

Bezpajumtnieki

Posted: 09 Sep 2023, 18:21
by LvSnor
No dzīvokļa izlikta sieviete pārceļas uz dzīvi Biķernieku mežā. Vai Rīgai ir plāns bez pajumtes palikušajiem?

Šodien, 17:07
Latvijā

Autori: 4. studija (LTV raidījums), LSM.lv Ziņu redakcija
Samilzuša parāda dēļ no dzīvokļa Rīgā izlikta un uz dzīvi mežā pārcēlusies kāda sieviete. Bezpajumtniece neesot alkohola cienītāja, iespējams, - cilvēks ar mentālām veselības problēmām. Ja cilvēks nonācis finansiālās grūtībās vai radušies citi sarežģījumi rēķinu apmaksā, apsaimniekotājs SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" aicina vērsties Sociālajā dienestā, tomēr rīcības plānu dzīvei pēc izlikšanas no mājokļa bez pajumtes palikušajam uzreiz neviens neizskaidro, ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Raidījums "4. studija" saņēma informāciju no nevienaldzīgas seniores, ka Biķernieku mežā zem priedes uz dzīvi iekārtojusies kāda sieviete. Pensionāre bieži nūjojot šajā vietā un nav spējusi nelaimē nonākušajam cilvēkam paiet garām.

Natāliju Latvijas Televīzija sastapa, sildoties saulītē. Sieviete atsēdusies uz soliņa un garāmgājējiem varētu šķist, ka viņa izbauda meža burvību un vienkārši atpūšas. Svaigs gaiss tik tiešām veselībai nepieciešams, bet Natālija turpat zem priedes izveidotā guļamistabā pavadījusi piecas diennaktis.

Natālija pastāstīja, ka 2019. gadā nomirusi viņas mamma: "Es paliku viena un saņēmu pabalstus. Sociālo palīdzību man vēlāk atteica un es sastapu vīrieti. Ar viņu kopā nodzīvoju divus gadus un pēc tam man pateica, ka dzīvoklim ir parāds un mēs jūs izliekam uz ielas."

Sieviete esot saņēmusi brīdinājumus, viņai teikuši, ka pēc mēneša dzīvoklis būs jāpamet. Natālija pacietīgi paklausījusi, paņēmusi visu nepieciešamo un aizgājusi dzīvot mežā.

"Es paņēmu savas mantas, apavus," pastāstīja Natālija. Lietus laikā viņa sēžot zem koka.

Natālijas jaunais dzīvesveids nevienam neesot interesējis. Garām viņas guļvietai ik dienas gājuši garām desmitiem cilvēku, bet tikai seniorei, kura par šo situāciju pastāstīja "4. studijai", rūpējis nelaimē nonākušā cilvēka liktenis. Savos 49 gados Sociālā dienesta uzskaitē viņa nekad neesot bijusi, arī algotu darbu nav strādājusi. Dzīvokļa rēķinus pati nekad nav maksājusi. Tā arī sakrājies parāds par divistabu dzīvokli – vismaz 5000 eiro. Natālijai ir Latvijas nepilsoņa pase.

Izlikšanas brīdī neviens viņai neesot pastāstījis, kur vērsties pēc pajumtes. Uz jautājumu, kā viņa domā dzīvot tālāk, atbildes nav.

Uzzinot par iespēju nonākt sieviešu patversmē, kas nozīmē nakšņot telpās, nevis zem zvaigžņotas debess, Natālija no sirds priecājās. Raidījums "4. studija" nolēma situācijas risināšanā iesaistīt Rīgas pašvaldības policiju.

Atbraukušie likumsargi Natālijai skaidroja, ka sieviešu patversmē viņa varēs aprunāties ar Sociālā dienesta darbinieku.

Priecīga, ka viņa ar visām mantām nonāks siltās telpās, sieviete devās policistiem līdzi.

Pārliecībā, ka Natālija ir nonākusi drošās rokās, raidījums "4. studija" devās uz viņas bijušo mājvietu. Satiktie kaimiņi stāstīja, ka pēc izlikšanas no dzīvokļa sieviete ar civilvīru nakšņojusi kāpņu telpā. No turienes padzīti. Vīrietis aizvests uz ieslodzījuma vietu, Natālija aizgājusi uz mežu.

Ja Rīgas domes ierēdņi zina, ka ir šāds cilvēks, kuram tūlīt jāiet ārā uz ielas, jāpamet mājoklis, vai automātiski ar šo cilvēku nevajadzētu sākt strādāt citam Rīgas domes ierēdnim, citam departamentam? Vismaz paskaidrot, kā jārīkojas gadījumā, ja esi palicis bez pajumtes.
Parādniekiem pēc izlikšanas iespējams saudzīgs risinājums

Nama apsaimniekotājs, SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP), "4. studijai" atklāja, ka Natālija no mājokļa ar tiesas lēmumu izlikta šovasar, 27. jūlijā. Tātad sieviete bez pajumtes bijusi vairāk nekā mēnesi.

RNP Komunikācijas nodrošinājuma nodaļas projektu vadītāja Evija Pastalniece norādīja, ka RNP no savas puses katrā pārvaldīšanas un saņemto pakalpojumu rēķinā ietver informāciju par iespējamo palīdzības saņemšanu, tajos iekļaujot tekstu: "Gadījumā, ja Jūs esat nonākuši finansiālās grūtībās vai radušies citi neparedzēti sarežģījumi rēķinu apmaksā, aicinām vērsties Rīgas Sociālajā dienestā, lai varētu izvērtēt iespēju saņemt sociālo palīdzību ar dzīvokli saistītos maksājumu segšanai. Tālrunis informācijai - 67105048", tādējādi informējot savus klientus par iespējām saņemt sociālo palīdzību.

Sociālo pakalpojumu nodrošināšana nav RNP kompetencē.

Tātad slīcējam ir jāglābj sevi pašam. Ja cilvēks nav tik apķērīgs vai cieš no kādām mentālām problēmām, lai pats izdomātu, ka viņam tiešām ir nepieciešama palīdzība, neviens viņam neizstāstīs rīcības plānu dzīvei pēc izlikšanas, tikai atsūtīs vēstuli.

Taču patiesībā parādniekiem ir iespējams pavisam saudzīgs risinājums pēc pašvaldības mājokļa uzteikšanas.

Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļas pārstāvis Mārtiņš Vilemsons skaidroja, ka gadījumā, ja īrniekam ir tiesības saņemt pašvaldības dzīvokli, tad viņš var atkārtoti pieteikties un iestāties dzīvokļu rindā uz citu dzīvokli.

"Ja viņš atbilst kritērijiem, kas ir trūcīgais vai invalīds, vai pensionārs trūcīgs. Ļoti dažādi tie kritēriji ir. Bet ir gadījumi, kad cilvēkam ir uzreiz tā ka.. no pašvaldības dzīvokļa viņu uzreiz pārceļ uz sociālo dzīvokli. Nav notikusi izlikšana, bet viņam jau tiek piešķirts cits dzīvoklis," skaidroja Vilemsons.

Rīgas pašvaldībai gan nav informācijas, vai Natālijai pienāktos šāds mājoklis, jo miteklis savulaik piešķirts viņas mātei. Teorētiski cilvēks dzīvo šajā pilsētā, bet neviens par viņa eksistenci nezina. Natālijas stāsts ir skaudrs pierādījums tam, ka palīdzības piedāvāšana vēstuļu formātā nestrādā. Iespējams, ja nama apsaimniekotājs par Natālijas finanšu problēmām būtu paziņojis Sociālajam dienestam, sieviete līdz nakšņošanai mežā nemaz nebūtu nonākusi.