Panākt gribējām mēs brīvi Apspiestajiem, nabagajiem, Kas tik dziji pazemoti, Ka pat valodu tiem liedza, Tos zem kustoņiem pat lika, Kas kliedz katris savā balsī.
Mūsu cīņa gribēj’ vergus Padarīt par brīviem vīriem, Klaušniekus par zemes kungiem; Pūli padarīt par tautu, Zemi padarīt par valsti, Latvjus ievest tautu kopē!
Brīves valsti, gara valsti – Mākslai, dailei, dvēseles darbam: Atrast, izprast savu būtni Gara laidienam uz tālēm.
Tauta pati, pamatšķira Dzimteni sev izcīnīja, Jau kopš lielā piektā gada Celdamās pret svešo jūgu, Zemi ņemot nost no mošķiem, Atdodot to rūķiem pašiem! –
Zinat to un neaizmirstat, Lai sev’ pašus neaizmirstu! (J.Rainis “Daugava”)
Pie debesīm mēness spīd bālais, Pa niedrāju vardes kurkst; Viss miglā segts apgabals tālais, Un strautiņš ielejā čurkst. Es klausos, un bezgalīgs žēlums Man dvēseles dziļumos griež. Vai vainīgs tur vakara vēlums, Vai likteņa grūtības spiež?
/E.Veidenbaums/
Laikā kad norisinās tik nežēlīgas lietas kā militārs karš, gribas lai tie pēc iespējas ātrāk izbeigtos, un mēs varētu atgriezties pie ikdienišķām problēmām.
«Godājamie tautieši un tautietes,» Ruņģis runāja. «Miera un Pieticības Malai ir atkal pienācis tas dārgais brīdis, kad viņa var svinēt savas lielās cūku bēres. Lielā cūka ir kauta, no katras bļodas mums patīkami uzsmaida viņas treknā miesa. Uz visām lūpām spīd tauki, uz visiem vaigiem pilnīgs prieks un laimība. Lai apceram tad nu, kam mums jāpateicas par šo laimību. Jau senie grieķi bij ievērojuši, ka siltā migla, kura apklāj mūsu zemi, dara ievērojamu iespaidu uz cūku barošanos; mūsu laikos gan katrs bērns zinās, ka šī migla ir mūsu labklājības avots. Kas tad nu mums uztur šo miglu? Tās ir mūsu zemās debesis, kas aptur gaisa kustēšanos un neļauj viņai izklīst. Un ne par to vien mums jāpateicas savām debesīm: mums jāpateicas viņām arī par savu mieru. Mums nekad nav bijis jāskatās nekur tālumā; mūsu debesis ir tepat acu priekšā, taisni, tā sakot, pašā deguna galā, kaut kurā vietā ar roku sasniedzamas (te runātājs pielika roku pie debesīm). Viņas ir tik praktiskas, tik parocīgas, ka neviens mirstīgs cilvēks labāku nevar vēlēties. Viss pie viņām ir tik viegli pieliekams un paņemams. Vai tev teļādiņa žāvējama vai karote noliekama — izstiep tikai roku. Kad kaut kas vajadzīgs, izstiep tikai roku un paņem. Tas izsargā mūsu dvēseles no veltīgām rūpēm un mūsu miesu no veltīgas kustēšanās. Lūk, caur to mēs esam paēduši un laimīgi. Tāpēc mīļosim un cienīsim savas debesis! Uz to es uzaicinu klātesošos piecelties no sēdekļiem un vienprātīgi nodziedāt: «Priecīgs savās mājās…»»
Visi piecēlās un dziedāja: «Priecīgs savās mājās, Mierīgs dzīvoju … »
Dziedot centās viens otru pārkliegt, laikam gribēdami cits citu pārspēt patriotisku jūtu izrādīšanā. …
Brīvs brīdis man šad un tad atgadījās. Atmetu klaiņošana pa pilsētu un kvernēšanu dzertuvēs, allaž vien pieklauvēju pie Upesjura durvīm. Viņš ielaida labprāt un dažreiz paturēja pāra stundas. No pašas pirmās reizes viņš sāka manu audzināšanu.
Andrejs Upīts (1870–1977)
— Vai jūs esat ievērojuši, ka ikkatra cilvēka domāšanas, sprieduma un arī praktiskās dzīves veidu nosaka un vada atsevišķs, subjektīvs, vienpusīgs aroda vai profesijas princips? — viņš man nojautāja jau tajā pašā pirmajā reizē. — Advokāts katru dzīves faktu un faktoru salīdzina ar romiešu tiesību normām un novērtē pēc Justiniana kodeka mērauklas. Ārsts meklē un atrod izskaidrojumu cilvēka fizioloģiskā dabā, muskuļu, smadzeņu un nervu konstrukcijā, bieži vien tikai dzimuma dziņu vai gremojamo orgānu funkcijas. Matemātiķim pasaules sākums nav vārds, nav darbs, nav griba, bet skaitlis, kas slēpj sevī tūkstošējādas iespējamības līdz ar dzīvības un nāves noslēpumu. Ja kāds dzelzsgriezējs spētu un vīžotu filozofiski domāt, viņš droši vien apgalvotu, ka viņa tērauda virpa un kalts veido atslēgu arī visām teorētiskajām problēmām. Civilizācijas attīstības gaita saskaldījusi cilvēku kopumu atsevišķos profesionālos tipos ar viņu subjektīvajiem dzīves un tikumu principiem.
Taisnīgums ir strīdu risināšanas princips un tāds tiesisko attiecību stāvoklis, kas kopumā atbilst vēsturiski un sociāli determinētiem racionāliem un morāliem priekšstatiem un kritērijiem. Kaut arī wikipedia.org raksta ka “taisnīgums ir morālās pareizības jēdziens, kas balstās uz ētiku, racionalitāti, likumu, dabas likumiem, reliģiju, taisnības tiesībām un godīgumu.” Un viens veids, kas liek mums pastāvēt uz taisnīgumu apziņa par mūsu morālo autonomiju.
— Pilsonis Marats prasa vārdu, — teica priekšsēdētājs, — vārds pilsonim Maratam! — Jā, jā, jā! — rēca divsimts balsu. — Uz tribīni, Marat! Lai runā Marats! Saviļņotais pūlis pašķīrās un pa vidu, kā Mozus caur Sarkano jūru, Marats gāja uz tribīni. Lēni viņš uzkāpa Uz mucām, tad izbrauca ar roku caur garajiem matiem, atbīdīdams tos atpakaļ, it kā rūpēdamies, ka neviens no viņa nejaukajiem vaibstiem nepaliek apslēpts un nezaudē savu iespaidu. — Jūs visi, kas še esat sapulcējušies, — viņš iesāka, — jūs uzklausījāt mirstošas tautas nāves vaidu, tās tautas, kas vēršas pie jums, tāpēc ka jūs esat tās vienīgā cerība! Nu, tad runājiet! Kas tad ir jūsu cerība? Pie kā jūs griezīsities? Mēs zinām, no kā mums ir jābīstas, — sakiet mums, uz ko mēs vēl varam cerēt?- — Lafajets! Nekērs! — sauca vairākas balsis. — Lafajets? Nekērs? — atkārtoja Marats. — Uz šiem abiem vīriem jūs liekat savas cerības? — Jā! Jā! Jā! — Tātad aristokrāts un muitinieks, vārdu bodnieka un zelta bodnieks, tie ir jūsu varoņi, jūsu dievi? Vai jūs zināt, kas ir Lafajets? Es jums pateikšu! Vai jūs zināt, kas ir Nekērs? Arī to pēc tam pateikšu. — Runā, Marat, runā! — sauca simts balsu.
Eiropas Parlamentā varētu uzplaukt jauna kreiso nacionālistu grupa.
Kreisās frakcijas un partijas no visas ES ir gatavas apvienot spēkus jaunā parlamenta grupā, lai konkurētu ar galēji labējiem par samierināšanos ar Krieviju, strādnieku šķiras tiesībām un migrāciju, ziņo Euronews Super Poll.
Euronews Super Poll prognozes par nākamā Eiropas Parlamenta sastāvu pēc jūnija vēlēšanām atklāj arvien lielāku politisko mainīgumu partiju un apvienību vidū.
Dažas no pašreizējām grupām diez vai pārdzīvos milzīgo konservatīvo vilni, kas pārņems parlamenta sēžu ciklu.
Paredzams, ka jaunas parlamentārās grupas tiks veidotas atbilstoši jaunākajām apvienības vēlētāju politiskajām ievirzēm, politiskajai taktikai un varas spēlēm.
Viena no tām ir populistiskā un suverēnā kreisā grupa, ko iecerējusi Vācijas bijusī Die Linke līdere Sāra Vāgenknehta. Drīzumā gaidāmas sākotnējās sarunas ar citām līdzīgām pusēm visā ES.
Līku muguru Apkārt klaidot, Dāvanu lūgties, Gaužot un vaidot – Zemāka liktens Vairs pasaulē nava: Lūgties tā paša, Kas tevi kava! Kas tev atņēma Tavu tiesu, Kas tev nospieda Garu un miesu! Lūgties, lai dzīvību Brīdi vēl vilktu, Nabaga gaita Par sprīdi vēl ilgtu! Pirmdzimtas tiesības Atļaut sev laupīt, Lēcas virumu Saudzēt un taupīt: Mirēji ļaudis, Mūžīgie nelgas, Nu jums no asarām Acis ir velgas. Raudat sev, raudat, – Kas gļēvos ies žēlot? – Cīnīties, krist, Ļaut sirdij kvēlot!
Nākamnedēļ, t.i., 7.nedēļā, vairākas arodbiedrības organizēs politiskos streikus 1-3 dienu garumā. Ar streikiem arodbiedrības iebilst pret valdības plānotajām reformām, kas, viņuprāt, vājinātu strādnieku pozīcijas un bezdarba drošību. Daži streiki būtiski ietekmē parasto pilsoņu ikdienu.
Laura de Bonfilsa, Marija Nīmena, Kahina Rabahi un Hetere Roja 2024. gada 6. februārī
Tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām, tiesību aktiem, kas risina nabadzības pamatcēloņus, ir jābūt darba kārtības augšgalā.
Gadu desmitiem Eiropas Savienības dalībvalstis ir ļāvušas cilvēkiem, kas atrodas neaizsargātā situācijā, izkrist caur sociālās drošības tīkla caurumiem. Globālā pandēmija, pilna mēroga iebrukums Ukrainā un dzīves dārdzības pieaugums pierāda, cik svarīgas ir sociālās aizsardzības elastīgas shēmas, kas var pasargāt ikvienu no pašreizējām un turpmākām krīzēm. Ir nepieņemami, ka pašlaik ES 95,3 miljoni cilvēku dzīvo nabadzībā vai ir pakļauti tās riskam — katrs ceturtais no tiem ir bērns.
Minimālo ienākumu shēmas ir no iemaksām neatkarīgas sociālās drošības tīkls tiem, kam nav pietiekami daudz līdzekļu. Piekļuve adekvātam minimālajam ienākumam apvienojumā ar veicinošiem sociālajiem pakalpojumiem ir būtisks glābšanas riņķis cilvēkiem, kuriem nav cita ienākumu avota vai kuru alga vai pabalsti nav pietiekami, lai izdzīvotu un dzīvotu cienīgi. Uz to attiecas arī Eiropas sociālo tiesību pīlārs (EPSR), kas atzīst “tiesības uz atbilstīgiem minimālā ienākuma pabalstiem, kas nodrošina cilvēka cienīgu dzīvi visos dzīves posmos”.