Sociālā utopija

1516. gadā parādījās Erasma “Institutio principis christiani” un Tomasa Mora (Thomas Morus, 1477—1535) “Utopia” — divi darbi valsts teorijas jomā, kas bija polemiski vērsti pret makjavellismu. To uzdevums bija ar intelektuālās apgaismības palīdzību pārliecināt šīs pasaules varenos, ka valsts uzdevums ir, ievērojot mieru starp tautām, valdīt pār cilvēku tikumiskā ziņā, jo tas pēc savas dabas ir vājš. Moram un Erasmam ar Makjavelli kopīgs ir racionālisms, t. i., tendence racionalizēt valsti. Taču Makjavelli aplūko valsti un cilvēku no tā viedokļa, kādi tie ir, bet Erasms un Mors cenšas tos apcerēt no jābūtības pozīcijām. (Mora darba pirmā daļa veltīta asai tālaika Anglijas kritikai.) Abus darbus vieno pārliecība, ka cilvēks, neskatoties uz pirmdzimto grēku, ir palicis labs un, atbilstoši pamācīts, var tikt izaudzināts tikumiskajai dzīvei, kas ir valsts morāles pamats.

Turpināt lasīt “Sociālā utopija”

Marksa cilvēka koncepts

Ēriks Fromms 1961

1. Marksa viedokļa viltojums.


Tā ir savdabīga vēstures ironija, ka teoriju izkropļojumiem un pārpratumiem nav ierobežojumi, pat laikā, kad ir neierobežota piekļuve teoriju avotiem; viens no drastiskākajiem piemēriem ir fenomens, kas noticis ar Kārļa Marksa teoriju pēdējās desmitgadēs. Politiķu runās un presē, un grāmatās ir nepatrauktas atsauces uz Marksu un marksismu, kuras atsaucas rakstiem, ko sarakstījuši cienījami sociālo zinātņu zinātnieki un filosofi. Taču, ar retiem izņēmumiem, šķiet, ka politiķi un avīžnieki nav tik daudz un blīvi rakstījuši par Marksu, cik tagad atsaucoties uz sociālo zinātņu zinātniekiem, kas aprobežojas ar minimālām zināšanām par Marksu. Izskatās, ka viņi jūtas droši darboties kā šī lauciņa eksperti, jo nav neviena ar spējām un reputāciju sociālo jautājumu pētīšanas impērijā, kas varētu argumentēt pret viņu nekompetento viedoklim. [1]

Turpināt lasīt “Marksa cilvēka koncepts”

Sveiki pēc atjaunošanas!

Esiet sveicināts WordPress. Kārtējo reizi negaidīti un bagātīgi ar pārsteigumiem notikusi piespiedu pārlikšana. Turklāt tika pieņemts lēmums neko īsti neatjaunot, bet veidot visu no jauna.

Mūsu pamatsaknes:

Facebook Strādnieks lapa

Facebook grupa

Un lapa stradnieks.eu un viņas forums.

Un tā pamatdoma vēl joprojām ir, ka tas kas neko nemeklēs, tas neko neatradīs!